Bacchus – Brouwerij Van Honsebrouck – Belgia
Mało jest nazw które by bardziej pasowały do piwa gatunku flanders red ale niż imię rzymskiego boga wina. Ten piwny styl, wyodrębniony prze...
https://thebeervault.blogspot.com/2012/01/bacchus-brouwerij-van-honsebrouck.html
Smakowicie brązowe piwo o woltażu 4,5% i mało obfitej pianie przekonuje do siebie świetnym owocowym aromatem. Można wyczuć białe wino i wiśnie, silne zielone jabłka nadają mu nieco cydrowego charakteru, marginalnie obecne są tutaj również maliny. Efektem leżakowania w drewnie jest lekki aromat drewna czy może korka, a i subtelną słodowość można wyczuć. Kwaskowata i lekko słodkawa woń jest orzeźwiająca, sprawiając jednak nadal wrażenie wyszukanej.
Smak jest kwaśny z lekko naznaczona słodyczą, która w tym natężeniu zdecydowanie wystarcza żeby harmonizować całość. Kwaśność, choć wyraźna, nie wchodzi w rejony lambica, tak więc piwu nie potrzeba zbyt wyrazistego elementu przeciwstawnego w postaci większej słodyczy. Dość wysoko nasycone piwo jest bardzo rześkie, a winny, kwaśny smak przechodzi w półwytrawny finisz, kwaskowaty i peryferyjnie gorzkawy, po którym pozostaje winno-jabłkowy, lekko wiśniowy posmak. Bardzo przyjemne piwo, a przy okazji bardziej wyraziste od standardowego Rodenbacha. Wysokojakościowy trunek.
Ocena: 7,5/10
Przyjmujesz błędne założenie. Jest to z pewnością Oud Bruin. Do produkcji używany jest leżakowany w drewnie lambic.
OdpowiedzUsuńPrzecież flandryjskie sour ejle to zupełnie inna rzecz niż lamibiki. A po drugie, obecnie oud bruinów się nie leżakuje na drewnie. Ale tak jak napisałem - według Belgów jest to old bruin. Według mnie i śp. Michaela Jacksona nie jest.
OdpowiedzUsuńZgubiłem cudzysłów przy lambic:) Wiadomo, że sour ale to umownie pewne odmiany lambica. Co do leżakowania w drewnie, to fakt tradycyjny oud bruin to stal nierdzewna, ale drewno nie jest zabronione i w kilku komercyjnych przykładach używane. Każdy ma swoje widełki tolerancji na odchyły ;) Polecam książkę Jeffa Sparrowa "Wild Brews".
OdpowiedzUsuń