Loading...

Left Hand Milk Stout – Left Hand Brewing Co. – USA

Milk stout to odmiana sweet stouta z dodatkiem laktozy, która w założeniu ma te piwo uczynić zdrowszym. Stąd też jeszcze sto lat temu w Wie...

Milk stout to odmiana sweet stouta z dodatkiem laktozy, która w założeniu ma te piwo uczynić zdrowszym. Stąd też jeszcze sto lat temu w Wielkiej Brytanii ten gatunek piwa był zalecany jako suplement diety dla matek karmiących piersią. Rekomendacją dla wznowienia tego procederu jednak ta historyczna anegdota nie jest, jako że wówczas również podawano specyfiki na bazie opium, kokainy i morfiny żeby wprowadzić w lepszy nastrój ząbkujące bądź ogólnie płaczące dzieci, a wkrótce potem zaczęto leczyć depresję... lobotomią, co praktykowano zresztą jeszcze w latach 1950-tych. Leworęczny browar z Colorado zresztą nie udaje że laktoza w jego stoucie jest czymś zdrowym, a zamiast tego przyznaje, że jest głównie odpowiedzialna za większą ilość kalorii w gotowym trunku. Jednocześnie jednak na stronie internetowej Left Hand Brewing można wyczytać mądre słowa, że „laktoza w stoucie jest odpowiednikiem śmietanki w kawie” – stwierdzenie któremu Left Hand Milk Stout sprawia zadość.

Sam browar, założony w 1993 roku, wywodzi się tak jak wiele innych amerykańskich browarów rzemieślniczych z piwowarstwa domowego. Nazwany początkowo Indian Peaks Brewing Company, został przemianowany na Left Hand jako wyraz uznania dla indiańskiego wodza Niwota („Lewą Rękę”), stojącego na czele plemienia które zimowało w okolicach browaru. Lewa ręka wyewoluowała szybko jako logo browaru, które można podziwiać wkomponowane chyba we wszystkie etykiety piw z browaru Left Hand. Już w rok po rozpoczęciu warzenia piw, browar zdobył dwa złote medale na Great American Beer Festival, a był to dopiero początek pasma sukcesów trwającego do dziś.

Left Hand Milk Stout jest zdobywcą dwóch złotych medali w 2006 i 2008 roku na World Beer Cup, a poza tym ma etykietę, która wydaje się być kreacją grafika czekolady Milka, który po zażyciu LSD przeniósł się w myślach do lat 60-tych. Czyli jest krowa, jest fioletowo i jest psychodelicznie. W nasypie wylądowały między innymi płatki owsiane i słód czekoladowy, ekstrakt to 16°, zaś zawartość alkoholu 6%.

W zapachu tego bardzo ciemnego piwa o drobnoziarnistej pianie jest odczuwalna absolutna dominacja czekolady, i to w połączeniu gorzkiej z mleczną. Pod tą warstwą jest również obecna dość silna prezencja nieco ziemistej kawy. Woń łączy w sobie słodycz czekolady z wytrawnością kawy, przy dość wysokim poziomie paloności. Po pewnym czasie elementy zaczynają się ze sobą zlewać, tak że kawa robi mniej wytrawne wrażenie i przechodzi w aromat kawy z mlekiem. Bardzo przyjemny i ciekawy zapach.

Smak jest pyszny, słodko-gorzki jak na sweet stouta przystało. Z przodu języka słodycz jest delikatnie naznaczona, z tyłu odczuwalna bardziej konkretnie, tam się jednak równoważy z paloną goryczką na poziomie średnim z tendencją zniżkową. Jako że jest to milk stout, mocno czekoladowy i nieco lżej kawowy smak jest wspomagany laktozą, która dodaje mu nieco słodyczy, a jednocześnie sprawia że piwo ma mleczną konsystencję i wręcz prześlizguje się po języku i podniebieniu w stronę gardła, gdzie to dopiero niesamowicie miękkie i gładkie wrażenie jakie piwo robi dostaje lekkiego palonego pazura. W posmaku zaś już bardziej niż czekoladą można się delektować kawą z mlekiem. Left Hand Milk Stout to ciekawy i świetny trunek, o chyba najbardziej aksamitnej konsystencji z jaką się kiedykolwiek spotkałem w piwie.

Ocena: 8/10
recenzje 2557213208577698599

Prześlij komentarz

 1. Hmm musi być smakowicie, tylko na pewno jest ciężko dostępny jak na amerykańskie piwa przystało.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dostałem za 99 koron w Pradze. Piłem. Wyśmienite. Niesamowita łagodność i gładkość w smaku, właśnie pewnie za sprawą laktozy. Aksamit to właściwe słowo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja kupiłem w krakowskiej Marii, z tego co pamiętam za 12zł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ponoć jednak w Marii 9zł kosztuje, o ile mają jeszcze w asortymencie.

  OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Strona główna item

Popularne wpisy (ostatni miesiąc)