Loading...

Trzy Zboża – Jabłonowo – Polska

Kolejną odsłoną jabłonowskiej Manufaktury Piwnej, pod którym to szyldem browar wypuszcza od jakiegoś czasu na rynek bardziej wyszukane piwa...

Kolejną odsłoną jabłonowskiej Manufaktury Piwnej, pod którym to szyldem browar wypuszcza od jakiegoś czasu na rynek bardziej wyszukane piwa, to Trzy Zboża. Nazwa piwa budzi skojarzenia z napojem „Trzy cytryny” którego romantyczna nazwa wzięła się ponoć z zasłyszanej legendy, jak to kiedyś w fabryce napojów gazowanych do wielohektolitrowej kadzi wypełnionej wodą wzbogaconą sztucznymi aromatami oraz barwnikiem, przechodzącemu nad kadzią na estakadzie robotnikowi z kieszeni wypadły trzy cytryny i wpadły do owej cieczy. Robotnik serdecznie się zaśmiał i opowiedział wydarzenie kierownictwu, które oto miało doskonały powód, żeby sztuczny napój nazwać po prawdziwym owocu. Żarty na bok, jabłonowskie Trzy Zboża to piwo powstałe ze słodów jęczmiennego, pszenicznego oraz żytniego, a na dodatek opatrzone, według etykiety, „subtelną nutą jałowca”. Z aromatem przypominającym jałowca się już w paru piwach spotkałem, ale ów tekst można sobie było darować. Z jednej strony dlatego, że Trzy Zboża to piwo które i bez tego potrafi się obronić, a z drugiej z tą obecnością jałowca to tutaj jest mniej więcej tak jak z obecnością prawdziwych cytryn w „Trzech cytrynach”.

Mętne, jasnobrązowe piwo wizualnie przypomina piwo żytnie, z poprawką na drobnoziarnistą, jedynie średniotrwałą pianę. Zapach jest słodowy, karmelowy, słodkawo-kwiatowy, dość piwniczny oraz lekko owocowy. Wyraźnie czuć w nim suszone śliwki oraz tytoń, co jest bardzo ciekawą kombinacją. Poza tym wyczułem jeszcze toffi, głęboko w tle zaś przewija się nuta przypominająca nieco żywiczny chmiel, co do której nie jestem pewien, czy aby przypadkiem nie ma stanowić owej „subtelnej nuty jałowca”. Woń mi się kojarzy z nieco owocowym vienna lagerem, trochę też z wyspiarskim ejlem. Jest na pewno ciekawa i oryginalna.

Smak jest naprawdę niezły, nie mogę wyjść z podziwu dla Jabłonowa, a raczej nowej postaci browaru. Nieco słodkawy, miejscami trochę przyciężkawo kwiatowy, słodowy przód z nieznaczną owocowością przechodzi w bardziej wytrawny finisz, w którym chyba bardziej niż lekką chmielową goryczkę czuć ostrą cierpkość żyta. Posmak jest wyraźnie zdominowany przez suszone śliwki oraz tytoń, z dodatkiem odrobiny karmelu. Jałowca podczas picia wprawdzie nie wyczułem, ale i bez niego jest to bardzo ciekawa interpretacja, wydająca się być połączeniem vienna lagera z piwem żytnim.

Ocena: 6,5/10
Trzy Zboża 303847501318936600

Prześlij komentarz

  1. Piwo wymaga dopracowania, ale nie zmienia to faktu, że Jabłonowo może się nim chwalić.

    Pozdrawiam,
    http://smakpiwa.wordpress.com/

    OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Strona główna item

Popularne wpisy (ostatni miesiąc)