Loading...

Strong Suffolk Vintage Ale – Greene King – Anglia

Old ale to wysokoalkoholowe angielskie piwo górnej fermentacji, ze względu na swój bukiet często nazywane górnofermentacyjnym koźlakiem. Pi...

Old ale to wysokoalkoholowe angielskie piwo górnej fermentacji, ze względu na swój bukiet często nazywane górnofermentacyjnym koźlakiem. Pierwotnie old ejlem nazywano mocne, długo leżakowane w drewnie piwo, które zazwyczaj przed podaniem mieszano z młodym, słabszym piwem typu english mild. Z czasem już zmieszaną wersję zaczęto nazywać mianem old ale. Czasami piwowarzy dodawali do piwa drożdże brettanomyces, żeby doprowadzić do ponownej fermentacji, podczas której tworzył się kwas mlekowy i piwo nabierało kwaśnego charakteru. Pierwsze piwo gatunku old ale na blogu jest jednocześnie jedynym stosunkowo łatwo osiągalnym piwem tego typu w Polsce. Jest to piwo mieszane – jednym z komponentów jest Old 5X, piwo fermentowane do uzyskania natężenia alkoholu równemu 12%, a potem leżakowane w gigantycznych drewnianych kadziach o pojemności przekraczającej 100hl (odwzorowane są na etykiecie) przez co najmniej dwa lata. Czytałem relację osoby, która miała okazję skosztować Old 5X – ponoć piwo jest jedyne w swoim rodzaju, ale niestety browar go nie sprzedaje saute. Strong Suffolk Vintage Ale to połączenie Old 5X z BPA, lekkim, świeżym piwem, które sprawia że old ale z browaru Greene King ma woltaż równy 6% i staje się przez to łatwiej strawny, ale i pewnie nieco uboższy aromatycznie.

Ciemnobrązowe, przejrzyste piwo wygląda ciekawie, mimo niemalże kompletnego braku piany. Po prostu trzeba się nastawić na cięższy trunek, który z racji swojej nieco odmiennej natury ma prawo inaczej wyglądać. Aromat jest bogaty i deserowy. Czuć ciasto czekoladowe oraz drożdżowe ciasto z rabarbarem i ze śliwkami. Są również owoce leśne oraz winność przypominająca nieco ciemne koźlaki i wchodząca w rejony koniakowe. Orzechy płynnie tutaj przechodzą w delikatny aromat drewna, bardzo głęboko w tle jest ponadto odrobina kawy. Woń jest bardzo bogata i świetnie wyważona, bardzo owocowa, deserowa, koniakowo-winna, orzechowo-drewniana. Czuć że jest to piwo nietuzinkowe.

Piwo posiada wysoką pełnię oraz smak słodkawy od początku aż po finisz, w którym to słodycz miesza się z lekką goryczką. Piwo jest ciężkie, ale zarazem miękkie, o nieco mlecznej fakturze. Kremowe uczucie w ustach uwypukla zresztą deserowy i kontemplacyjny charakter tego trunku. Smak jest bardzo aromatyczny, a jednocześnie nie napastliwy, owocowo-czekoladowo-palono-dębowo-orzechowy, z delikatnym, dębowo-orzechowym, lekko alkoholowym posmakiem. Smakuje trochę jak piwna wersja ciasta, choć oczywiście poziom słodyczy jest dużo niższy, i faktycznie opisanie tego trunku jako górnofermentacyjną wersję koźlaka jest uzasadnione. Tyle że tak bogatego aromatycznie koźlaka jeszcze nie piłem. Strong Suffolk Vintage Ale to piwo, które można sobie spokojnie sączyć z koniakówki zamiast szklanki szkockiej lub kieliszka brandy.

Ocena: 7,5/10
Strong Suffolk Vintage Ale 903844613026892196

Prześlij komentarz

  1. Piwo należy do ekstraklasy smakowej. Nuty ciastowe (mmm biszkopty), o których wspomniałeś, są po prostu rewelacyjne. Gdyby nie ta cena...

    Pozdrawiam,
    http://smakpiwa.wordpress.com/

    OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Strona główna item

Popularne wpisy (ostatni miesiąc)