Belgijskie bizony
https://thebeervault.blogspot.com/2013/07/belgijskie-bizony.html?m=0
Dawno temu umieściłem na blogu recenzję belgijskiego stouta Buffalo Belgian Stout z browaru Van den Bossche. Historia, a raczej legenda powstania ‘belgijskiego bawoła’ jest całkiem sympatyczna, można więc pryzpomnieć. Oto bowiem w 1907 roku do miasteczka w którym znajduje się browar przyjechał Cyrk Buffalo Billa. Wszyscy poszli na przedstawienie, a w warzelni zostawiono tylko jednego chłopca który miał pilnować żeby warzenie szło zgodnie z planem. Temu się jednak przysnęło, doszło do zwiększonej karmelizacji cukrów słodowych i piwo wyszło nie tak jak miało. Jako że ‘zepsute’ piwo jednak wszystkim smakowało, weszło na stałe do oferty browaru, z nazwą inspirowaną Buffalo Billem. Pewnie to jedna wielka ściema, ale nie to jest tutaj istotne. Buffalo Belgian Stout to bardzo dobre piwo, ciekawe więc jak smakują pozostałe dwa piwa z serii.
Buffalo 1907 (alk. 6,5%) to belgian ale, o przyjemnym aromacie w którym mocno czuć karmel, toffi i biszkopty z jednej strony, a owoce z drugiej. Owocowość oscyluje przy tym wokół czerwonego wina oraz owoców suszonych (daktyle?). W smaku średnio pełne, śladowo słodkie z wytrawnym finiszem. Karmelowo-owocowe, z lekko alkoholowym posmakiem. Kunsztu nie ma. W porządku, ale jednak nieco rozczarowuje. (Ocena: 5,5/10)
Buffalo Belgian Bitter (alk. 8%) to piwo zupełnie inne. Myślałem że jest nazwane zupełnie na wyrost, a tu proszę – w aromacie czuć silny, zielony, ziołowy i nieco cytrynowy chmiel, jasny słód, nutkę przyprawową z rejonów kolendry oraz owocowość która tutaj kojarzy mi się dość silnie z białymi winogronami (czy wręcz z białym winem) oraz, słabiej, z jabłkami. Smakowo piwo punktuje kremowym nasyceniem, chmielowością zarówno aromatyczną jak i goryczkową oraz ostrawym, trawiastym posmakiem chmielin. Zgodnie z nazwą, piwo jest faktycznie mocno gorzkie i chmielowe, smakuje mniej więcej jak belgijska, silnie alkoholowa (8%, grzeje mocno, aczkolwiek obywa się bez etanolowych nut) wariacja na temat północnoniemieckiego pilsa, choć goryczkowo jest jeszcze bardziej podkręcone, penetrujące rejony IPA. Jest to piwo nietypowe jak na wyrób z Belgii. Nietuzinkowe, a przy tym bardzo pijalne. (Ocena: 7/10)