La Trappe Dubbel – De Koningshoeven – Holandia
Powrót do jedynego trapistowskiego browaru w Holandii czyli De Koningshoeven należącego do klasztoru Onze Lieve Vrouw van Koningshoeven, kt...
https://thebeervault.blogspot.com/2012/01/la-trappe-dubbel-de-koningshoeven.html?m=0
Powrót do jedynego trapistowskiego browaru w Holandii czyli De Koningshoeven należącego do klasztoru Onze Lieve Vrouw van Koningshoeven, który w swojej historii miał również epizod z fabryką lemoniady. Co ciekawe, na rynku amerykańskim piwa La Trappe są sprzedawane pod tą marką dopiero od 2010 roku, wcześniej nosiły nazwę browaru. La Trappe Dubbel to drugie najsłabsze woltażowo (7%) trapistowskie piwo z Holandii, o brązowym kolorze w średniej tonacji oraz puszystej i trwałej pianie, choć trochę mniej obfitej niż w La Trappe Blond.
Zapach jest fenomenalny – silny banan, nieco karmelu i biszkoptów, drożdże, trochę winnej owocowości oraz jeżyny. Tak jak w Blondzie przyprawowość jest wyraźna, ale nie gryząca. Ci mnisi to jednak potrafią piwo uwarzyć. Słodkawa, nieco „ciemna” (karmelowa) i mocno owocowa woń robi apetyt na więcej.
Nasycenie jest dość gęste, średnio wysokie, a pełnia średnia z tendencją zwyżkową. Smak jest słodkawy, aromatyczny, owocowo-karmelowo-biszkoptowy, co robi rewelacyjne wrażenie w połączeniu z bardzo miękkim odczuciem w ustach. La Trappe Dubbel to relaksacyjno-degustacyjne piwo – treściwe, aromatyczne, lecz nie przytłaczające. Słodko-gorzki finisz z posmakiem przyprawowo-biszkoptowo-karmelowo-bananowym, wzbogaconym o subtelną nutę owoców leśnych (jeżyn) i czekolady w elegancki sposób domyka kompozycję. Fantastyczny dubbel, piwo bez wad.
Ocena: 8/10
Faktyczne dobre piwo, ja miałem okazję go pić z glinianej butelki. Tylko cena mnie powaliła 25zł...
OdpowiedzUsuńJedno pytanko, czemu skoro piwo jest bez wad i jest fenomenalne w zapachu i smaku dostało tylko 8/10? Pozdrowiam :)
OdpowiedzUsuńTylko? Żeby dostać 8 punktów piwo w istocie musi być fenomenalne. Żeby dostać 8,5 musi być jeszcze lepsze - takich piw nie ma wiele :) Kwestia widzenia piwa w świetle innych piw. Zobacz sobie np. na RateBeer jakie oceny dostają piwa uznawane przez użytkowników za świetne. Absolutnie nie przemawia do mnie skalowanie według wzorca "W sumie piwo jest dobre, wchodzi gładko, dam więc 9/10." Takie podejście wiąże się z deprecjonowaniem wyższych not, a tym samym traci sens cały system skalowy.
OdpowiedzUsuńKupuje to piwo w jednej z gorzowskich Stokrotek. 3,50 za mała i 10,50 za dużą to chyba korzystna cena:)
OdpowiedzUsuń