1543 Hefe-Weisse Kellertrüb – Flötzinger Bräu – Niemcy
Flötzinger Bräu to prywatny browar z niemalże 500-letnią tradycją, a fakt ten został uwieczniony w nazwie tego mętnego pszeniczniaka. Można ...
https://thebeervault.blogspot.com/2011/03/1543-hefe-weisse-kellertrub-flotzinger.html?m=0
Flötzinger Bräu to prywatny browar z niemalże 500-letnią tradycją, a fakt ten został uwieczniony w nazwie tego mętnego pszeniczniaka. Można z tego wywnioskować, że jest to flagowy produkt tego browaru, ceniony najbardziej przez jego właścicieli, czyli rodzinę Steegmüller. Oferta Flötzingera jest bardzo szeroka i obejmuje poza parunastoma różnymi piwami oraz napojami na bazie piwa również lemoniady oraz wodę mineralną. Będąc jedynym browarem prywatnym w okręgu Rosenheim jednocześnie ma gest – na festynie jesiennym w Rosenheimie Flötzinger stawia na łące namiot z którym mogą się mierzyć tylko te największe z Oktoberfestu – miejsca w nim jest bowiem na aż 8500 osób, co ponoć czyni go jednym z największych przenośnych namiotów festynowych w Europie. Być może większość gości w owym namiocie pije właśnie hefeweizena z tego browaru, jako że nie jest to na pewno produkt wybitny, ale za to dobry.
Etykieta zwraca uwagę swoją komiksową stylistyką z jowialnym, otyłym browarmistrzem przelewającym piwo chochlą nad beczką. Piana piwa jest obfita i trwała, kolor natomiast nieco dziwi, jako że jest w połowie drogi między jasnym a ciemnym pszeniczniakiem. Powiedziałbym nawet że jest niewiele jaśniejszy od ciemnego Paulanera, pozbawiony cech karmelu smak jednak dość jednoznacznie wskazuje na to, że jest to jasna pszenica. Zapach początkowo jest winno-zbożowy, przy czym – co ciekawe – czuć przez jakiś czas obecność jęczmienia. Potem zboże, choć stale obecne, przesuwa się w tło, które tworzy dla mieszaniny nutek lekko wędzonych, bananów i goździków. W ostatniej fazie, która następuje dość szybko, w zapachu zostają tylko banan i goździk oraz pewne cechy mydlane. Całościowo zaś woń ma naturę dość kwaśną, co znajduje swoje odzwierciedlenie w smaku, który jest lekko cierpki. Banany i goździki nie porażają intensywnością, smak jest raczej delikatny, przy czym konsystencja jest dość gęsta. Wysycenie jest raczej wysokie, a posmak bardziej kwaśno-cierpki niż gorzki, ale ogółem również niezbyt intensywny. 1543 Hefe-Weisse Kellertrüb to dobry, soldiny pszeniczniak, z nienarzucającym się smakiem, który jednak przez to może dla niektórych być za mało wyrazisty.
Ocena: 6,5
Podobnie ciemny jest Scheider Weisse Tap7 - z kolegami podejrzewamy, że to od zacierania dekokcyjnego. Reakcje Maillarda, te sprawy, ale oczywiście pewności nie ma...
OdpowiedzUsuńMydlane i malo wyraziste? Ile wy tych butelek wypiliscie przy degustacji?
OdpowiedzUsuńA na tym festynie jesiennym, ktory sie nazywa Herbstfest, pije sie Flötzinger Märzen, a nie hefeweizena. ;)
Na zdrowie!
Gdzie mogę kupić w Polsce. ?
OdpowiedzUsuńDystrybutorem Flotzingera w Polsce jest katowicki Browariat / Blue Monkey. Nie wiem wprawdzie, czy miewają kellera w ofercie, ale najlepiej napisać do nich bezpośrednio.
Usuń