Weltenburger Kloster Barock Dunkel – Klosterbrauerei Weltenburg – Niemcy
Drugie spotkanie z najstarszym browarem klasztornym na świecie okazało się dużo bardziej udane niż pierwsze. Anno 1050, czyli piwo marcowe z...
https://thebeervault.blogspot.com/2011/02/weltenburger-kloster-barock-dunkel.html?m=0
Drugie spotkanie z najstarszym browarem klasztornym na świecie okazało się dużo bardziej udane niż pierwsze. Anno 1050, czyli piwo marcowe z tegoż browaru mi nie podeszło, natomiast Barock Dunkel okazał się świetnym przedstawicielem swojego gatunku. Reklamowany jest jako najstarszy dunkel na świecie, co już samo w sobie jest intrygujące. Pionier piw typu dunkel (a więc i dark lager), pierwowzór dla większości niepszenicznych i niekoźlaczych piw ciemnych z Bawarii, Czechów oraz Słowacji opatrzony jest w jak zwykle elegancką firmową etykietę z Weltenburgu i równie stylowy kapsel.
Kolor jest ciemnobrązowy, ale przejrzysty, dunkele są zazwyczaj bardziej delikatnie palone od czechosłowackich dark lagerów, co również znajduje swoje odzwierciedlenie w aromacie. Piana jest, jak na pierwowzór przystało, pierwszorzędna – raczej drobnoziarnista, puszysta, trwała, formująca koronkę nad kuflem i obficie oblepiająca szkło podczas zanikania. Zapach jest świetny, mimo absencji odczuwalności chmielu. Jest słodkawy, chlebowo-słodowy, przy czym chlebowość jest mocna, typu pumpernikiel. Mocno czuć także rodzynki, trochę karmelu, lekką winność, no i ciekawą nutkę wanilii. W smaku czuć palony z umiarem i wyczuciem słód, pumpernikiel oraz rodzynki. Delikatna słodycz piwa jest kontrowana niewiele mniej delikatną goryczką, a chmiel czuć w bardzo lekkiej trawiastości pojawiającej się w posmaku. Weltenburger Kloster Brock Dunkel to trunek o wyrazistym aromacie ciemnego chleba typu pumpernikiel, zmieszanym z elementami rodzynkowymi i wzbogaconym o ciekawe niuanse. Piwo jest delikatne, pozbawione gęstości, i średnio wysycone. Pionier gatunku dunkel okazał się godny swojego statusu i jak najbardziej godny polecenia.
Ocena: 7,5