Loading...

Abbot Ale – Greene King – Anglia

Wbrew nazwie Abbot Ale nie jest żadnym piwem klasztornym, jeno zwyczajnym angielskim extra special bitterem, nota bene jednym z pierwszych b...

Wbrew nazwie Abbot Ale nie jest żadnym piwem klasztornym, jeno zwyczajnym angielskim extra special bitterem, nota bene jednym z pierwszych bitterów jaki piłem, dobre pięć lat temu. Browar Greene King, umiejscowiony w Bury St. Edmonds w hrabstwie Suffolk mieści się w pobliżu ruin opactwa i utrzymuje, że czerpie wodę z tego samego źródła, co ongiś mnisi z klasztoru. Piwo nazwano więc „ejlem opata” nawiązując do piwowarów, wymienionych jako służący opata klasztoru w Bury St. Edmonds w Domesday Book, księdze zawierającej coś na kształt spisu powszechnego połączonego z inwentaryzacją bogactw Anglii. Sporządzona została w 1086 roku na żądanie Wilhelma Zdobywcy, Normana który zakończył anglo-saskie panowanie nad Brytanią, wybijając elity w pień i zastępując je na francuskojęzycznych potomków Wikingów z północnej Francji.

Abbot Ale jest butelkowany do przezroczystego szkła, można więc już przed przelaniem podziwiać jego ciemnobursztynowy kolor. Piwo ma 12,1° ekstraktu i 5% alkoholu, a poza tym ma problemy z tworzeniem piany, która jest dość licha. W zapachu czuć sporo chlebowego słodu, toffi, odrobinę kawy, nieco kwiecistych nutek oraz owocowość suszonych śliwek i rodzynek. Przez słodką woń ponadto prześwituje nieco chmielu.

Smakowo jest to bardzo dobry, miękki ejl, chlebowo-słodowy, z akcentami toffi i owoców, z goryczką umiarkowaną do średniej oraz szczątkowym aromatem chmielu usytuowanym gdzieś pomiędzy sosną a pieprzem. Czyli jest to bardzo pijalne, lekkie piwo angielskie. Najwięcej aromatu mieści się w posmaku, w którym czuć chmiel, toffi, chlebowość, owoce i delikatny anyż. Sam smak jest mniej intensywny, piwo rozwija swój bukiet więc na dobre dopiero w rejonach gardła. Trunek jak najbardziej godny polecenia.

Ocena: 7/10
Abbot Ale 4112235352498469161

Prześlij komentarz

emo-but-icon

Strona główna item

Popularne wpisy (ostatni miesiąc)