Loading...

Mönchshof Kellerbier – Kulmbacher Brauerei – Niemcy

Z browaru w Kulmbach, miejscowości północnobawarskiej, pochodzi te oto piwo z gatunku Kellerbier. „Piwo piwniczne” oznacza u naszych zachodn...

Z browaru w Kulmbach, miejscowości północnobawarskiej, pochodzi te oto piwo z gatunku Kellerbier. „Piwo piwniczne” oznacza u naszych zachodnich sąsiadów piwo niefiltrowane, które jednak jak najbardziej może podlegać pasteryzacji, jak w przypadku Mönchshofa. Mętność wyniesiona u naszych zachodnich sąsiadów do rangi wyznacznika gatunkowego oznacza jednak ni mniej ni więcej, że mamy do czynienia z klasycznym niefiltrowanym lagerem. No, może nie do końca, jako że często stosuje się podczas warzenia większe ilości karmelizowanego słodu monachijskiego, a w trakcie fermentacji pozwala się na ulotnienie się znacznej części dwutlenku węgla, przez co piwo jest słabo wysycone. Powód dla którego określenie „piwo piwniczne” przyjęło się dla piw niefiltrowanych jest prozaiczny, jak można przeczytać na stronie browaru.

Otóż kiedyś, dla przechowywania mniej trwałych, bo mętnych piw, budowano piwniczne pomieszczenia poza przeludnionymi miastami na północnych, często zalesionych stokach pagórków, i z tych piwnic bezpośrednio częstowano spragnionych trunku piwoszy. Cóż, brzmi logicznie. Bursztynowy kolor zapowiada ciekawą degustację, ale niestety okazuje się, że nie jest to piwo z górnej półki smakowej. Piwa niefiltrowane są zazwyczaj pełniejsze w smaku, natomiast Mönchshof przez mętność na pełni zyskuje w sensie sytości piwa, na bukiecie smakowym jednak nie za bardzo, za to na łagodności i owszem. Można wyczuć piwniczny (nomen omen w tym przypadku) smak i ciekawą goryczkę w posmaku, która jednak jest nieco stłumiona pływającymi sobie w najlepsze w piwie drożdżami oraz większej obecności smakowej słodu. W zapachu można wyczuć lekki powiew miodowy, ale jakiekolwiek słodkawe elementy smakowe, w natężeniu bardzo umiarkowanym na szczęście, to definitywnie ów słód. Natężenie dwutlenku węgla jest niskie, a więc takie jak ma być, i w rezultacie nie można Mönchshof Kellerbier w zasadzie niczego zarzucić. Nie jest to piwo wybitne, ale dość dobre. Ale naprawdę złego piwa w Niemczech trzeba i tak długo szukać.

Ocena: 6,5
Mönchshof Kellerbier 7390197551174173421

Prześlij komentarz

emo-but-icon

Strona główna item

Popularne wpisy (ostatni miesiąc)