Loading...

Altenmünster Brauer Bier Hopfig Herb – Allgäuer Brauhaus – Niemcy

Długa nazwa tego piwa ma swoje uzasadnienie – w należącym do Dr. Oettkera Allgäuer Brauhaus warzy się bowiem aż trzy różne „piwa piwowara” (...

Długa nazwa tego piwa ma swoje uzasadnienie – w należącym do Dr. Oettkera Allgäuer Brauhaus warzy się bowiem aż trzy różne „piwa piwowara” (Brauer Bier), z których te będące przedmiotem niniejszej recenzji jest próbą uwarzenia kojarzonego z północnymi Niemcami goryczkowego pilsa. Pilsner z Bawarii – czemu nie? Swoją drogą ciekawe czemu piwowar z Niemiec południowych tak bardzo tęskni za północnoniemiecką goryczą. Ja to rozumiem, bo zdecydowanie przedkładam porządnego pilsnera nad mdławe helles, ale Bawarczycy mogą temu piwowarowi zarzucić brak patriotyzmu lokalnego. Tak czy owak – próba uwarzenia czegoś dla Bawarii nietypowego się w tym przypadku nie do końca udała.

Solidna, grawerowana butelka z porcelanową krachlą, typowa dla tego browaru, zawiera bardzo bladego niestety pilsa o wzorowej pianie. W zapachu dominuje słodowe ziarno zwieńczone trawiasto-ziołowym chmielem przy akompaniamencie piwniczności oraz śladowej jabłkowości. W miarę intensywny, solidny niemiecki aromat, choć jak na piwo mające w nazwie człon oznaczający „chmielowo wytrawne” jest jednak ciut za mało chmielowy. Smak jest niezły, faktycznie niemiecko-pilznerowy, choć za mało intensywny. Tutaj faktycznie słód jest zepchnięty w tło tak bardzo, że o jego pełni nie może być mowy. Jednocześnie jednak nachmielenie aromatyczne jest jak na taki profil smakowy zbyt delikatne. W rezultacie piwo sprawia wrażenie produktu niezdecydowanego, tak jakby w Bawarii bano się porządnie podkreślić aromat chmielu. Przez ten brak zdecydowania próba uwarzenia piwa północnoniemieckiego w bawarskim browarze zakończyła się nieco wodniście. Goryczka jest wprawdzie średnio-wysoka, a więc jak na Bawarię (i, niestety, Polskę) rzeczywiście intensywna, natomiast sam aromat, okupowany w znacznej mierze poza wodą przez ziołowo-trawiasty chmiel oraz śladowe jabłko, wieje pustką niczym umysły znakomitej większości polskich celebrytów. Dość konkretna, zalegająca w gardle goryczka nie jest w stanie tej smakowej pustki zniwelować, w związku z czym jest to niestety tylko niezłe piwo, którego główną funkcją powinno być gaszenie pragnienia w upalne dni.

Ocena: 6
Altenmünster Brauer Bier Hopfig Herb 663036589871416949

Publikowanie komentarza

emo-but-icon

Strona główna item

Popularne wpisy (ostatni miesiąc)