Loading...

Tomislav – Zagrebačka Pivovara – Chorwacja

Te chorwackie piwo zaczęto warzyć w 1925 roku, a więc okrągłe tysiąc lat po tym kiedy Tomislav, patron piwa, został koronowany na pierwszego...

Te chorwackie piwo zaczęto warzyć w 1925 roku, a więc okrągłe tysiąc lat po tym kiedy Tomislav, patron piwa, został koronowany na pierwszego króla Chorwacji. Z tego tytułu Tomislav jest przez piwowarów z Zagrzebia tytułowany mianem „czarnego piwa królewskiego”. I tak jak król Tomislav, z czego Chorwaci są po dzisiejszy dzień dumni, rozwalał łby wrogom jego królestwa (między innymi zdziesiątkował armię bułgarskiego cara Simeona Pierwszego), tak dzisiaj Chorwaci chcą piwem nazwanym imieniem króla rozwalać łby wszystkim którzy się odważą je wypić. Tak bowiem jak Nikšičko Tamno jest młotkiem na głowę, Lav Tamno młotem, tak w rywalizacji o najcięższe piwo post-jugosłowiańskie jakie dane mi było wypić, prowadzą Chorwaci, których Tomislav jest niczym kowadło, które zostało mi spuszczone na łeb.

Przy czym zapach jest raczej mało intensywny, czuć głównie palony słód, elementy metaliczne oraz owoce leśne. Kolor ciemnobrązowy, prawie czarny, ale jednak nie do końca, piana zaś jest dość gęsta. Entree jest w miarę lekkie, usypiające czujność, czuć ciężar palonego słodu, pewną słodkawość i średnio-lekkie nagazowanie, ale prawdziwy cios nadchodzi wraz z smakiem właściwym i posmakiem – gęsta ciecz jest nośnikiem dla mocnej, bałtycko porterowej, ziemistej goryczki, która przylepia się do podniebienia i boków języka i nie chce puścić swojego morderczego uścisku. Z punktu widzenia strategii wojskowej król Tomislav zdecydował się więc na początkowe uśpienie czujności, po czym następuje zmasowane uderzenie z wszystkich sił. 7,3% robi swoje i jest w stanie zamęczyć niejednego, na szczęście jednak alkoholu jako takiego nie czuć, wkomponowuje się doskonale w główne siły armii piwnej króla Tomislava. Mimo wspomnianych 7,3% nie spodziewałem się takiego walca, szczególnie że na kontretykiecie wyraźnie pisze, że Tomislav to dark lager, spodziewałem się więc lekkiego ciemnego piwa w stylu czeskim bądź słowackim. Typowa dezinformacja dla uśpienia czujności. Leżę na pobojowisku i się jeszcze długo nie pozbieram.

Ocena: 2
Tomislav 2350402048916432500

Prześlij komentarz

emo-but-icon

Strona główna item

Popularne wpisy (ostatni miesiąc)