Loading...

Brązowo to widzę

Amerykański brown ale to gatunek dotychczas słabo eksploatowany przez rodzimych 'rzemieślników'. Tym bardziej cieszy kiedy się piwo w tym stylu na rynku pojawia. Ostatnio zaskoczyły w ten sposób Bednary oraz Perun. Które z dwóch jest lepsze?

Zdecydowanie udanym wywarem okazał się Ambergris z Bednar (alk. 4,6%), pity w gliwickim Koneserze. Piwo z miejsca skojarzyło mi się z kawowymi Merci, ale w wersji bardzo wytrawnej. Ciało jest wodniste, dry stoutowe, podczas gdy bukiet dostarcza dokładnie tych nut jakich się spodziewam po smakowitym amerykańskim brown ale – czyli kawę, gorzką czekoladę i żywicę. Piwo smakuje wręcz jak zimne espresso które stało jakiś czas pod draśniętą sosną. Fanatykom szufladek stylowych z pewnością będzie przeszkadzać wytrawność piwa, jak i popiół w aromacie oraz intensywność kawy w smaku, no ale co z tego, skoro piwo jest po prostu bardzo smaczne w takiej formie? (7/10)

Peruńskie Serce Dębu (alk. 5,5%), piwo ze świetną etykietą, okazało się mieć zupełnie inny charakter niż Ambergris. Jest przede wszystkim piwem o mocno herbatnikowym smaku. Wtręty karmelowe, czekoladowe czy chmielowe nikną pod naporem krakersów, szczególnie właśnie chmielowe, które w teorii stanowią rozgranicznik między angielskimi a amerykańskimi brown ejlami. W smaku herbatniki zyskują czekoladową polewę. Chodzi rzecz jasna o czekoladę deserową, która nadaje charakter mocnej, czyli amerykańskiej goryczce. Ta ostatnia jest ciut ściągająca, za sprawą czego do pierwszej ligi Sercu Dębu trochę brakuje. Ale smacznym piwem to jest. (6,5/10)

Dwa piwa, dwa odmienne podejścia do tematu. Ambergris jest mocno stoutowy i chmielowy, Serce Dębu jest zaś stonowane, a wyraziste nachmielenie czuć dopiero w goryczce. Bednary wygrywają pojedynek, ale za to Perun wydaje się powoli wychodzić na prostą.

recenzje 8708438288486251855

Prześlij komentarz

  1. Serce "stonowane"? Mi się wydało bez wyrazu. Dla mnie lipa niestety. Chyba już wolę te orzechy w Birbancie.

    OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Strona główna item

Popularne wpisy (ostatni miesiąc)