Loading...

St. Eriks Pale Ale – szwedzki lotny piwowar ponownie w akcji

Czy american pale ale może być lepszy od swojego mocniejszego kuzyna, czyli american IPA? Czemu nie, skoro hefeweizen może być lepszy od ...

Czy american pale ale może być lepszy od swojego mocniejszego kuzyna, czyli american IPA? Czemu nie, skoro hefeweizen może być lepszy od weizenbocka z tego samego browaru. Jessica Heidrich, czyli żeński browar kontraktowy w jednej osobie, jest taką szwedzką wersją Mikkelera, tyle że na mniejszą skalę ilościową i jakościową. Niemniej jednak część piw jej autorstwa zyskało sobie pewne uznanie. Po w moich oczach nudnym i wygładzonym St. Eriks IPA przyszła kolej na APA, sprzedawany w takiej samej eleganckiej buteleczce (seria St. Eriks została uhonorowana wpisem na ohbeautifulbeer.com), o nieco lżejszym woltażu (4,5%) i chmielonym dla odmiany wyłącznie amerykańską Citrą.

Metno-pomarańczowe piwo o średnio obfitej pianie ulegającej dość szybkiej redukcji zgodnie z oczekiwaniami pachnie głównie chmielem Citra, więc nieco sosnowo-żywicznie, a nieco tropikalnie (mango, grejpfrut, trochę liczi). Komponenta leśna jest bardziej uwydatniona niż owocowa, podobnie jak rzecz ma miejsce w pysznym Bedarö Bitter i odwrotnie niż w St Eriks IPA – i wychodzi to piwu na dobre. Słodko-gorzki, również nieco słodowy zapach nie może się nie spodobać.

Raczej nisko nasycone piwo zaskakuje nieco gęstawą konsystencją. Wszystko jest w porządku – słodowość zdominowana przez żywiczno-tropikalny chmiel, jest również dość mocna goryczka – o dziwo, chyba mocniejsza niż w St. Eriks IPA. W porównaniu z konkurencją piwo nie do końca robi wyraziście aromatyczne wrażenie, po dłuższej chwili namysłu doszedłem jednak do wniosku, że nie jest to wprawdzie piwo degustacyjne, ale w swojej domyślnej kategorii, czyli jako piwo do szybkiej konsumpcji, której celem jest orzeźwienie, naprawdę umie do siebie przekonać. Jest dużo lepsze i bardziej wyraziste od St. Eriks IPA, a kombinacja przyjemnej żywiczności z konkretną goryczką bardzo dobrze działa. W końcu uwierzyłem w umiejętności pani Heidrich i chętnie skosztowałbym więcej jej wynalazków.

Ocena: 7/10
St. Eriks Pale Ale 4326255630210968637

Prześlij komentarz

emo-but-icon

Strona główna item

Popularne wpisy (ostatni miesiąc)