Loading...

Ridgeway Foreign Export Stout – Ridgeway Brewing – Anglia

Proces leżakowania i dojrzewania aromatu foreign stouta z Ridgeway Brewing na kontretykiecie jest porównywany do wyższej klasy porto. Wynik...

Proces leżakowania i dojrzewania aromatu foreign stouta z Ridgeway Brewing na kontretykiecie jest porównywany do wyższej klasy porto. Wynikiem końcowym ma być stout o złożonym aromacie, który jest „zadowalająco zagraniczny”. Zagraniczny dlatego, że styl foreign stout powstał jako mocniejsza wersja stouta z przeznaczeniem dla brytyjskich wojsk kolonialnych w tropikach. Wprawdzie Albionowi obecnie zostały już tylko strzępy dawnego imperium, w postaci de facto fasadowego Commonwealthu, ale świat piwny nadal może się zachwycać cięższą wersją stouta, która jednak nie wchodzi kalibrowo w rejony imperial stouta. Foreign stout z Ridgeway Brewing ma prostą, acz bardzo atrakcyjną etykietę, całe 8% alkoholu przy 18° ekstraktu i jest chmielony w bardziej tradycyjny acz żmudny sposób – chmielem w postaci szyszek miast granulatu.

Jeden z wielu nie owsianych stoutów z owsem w składzie ma ciemnobrązową, lecz nie smolistą barwę oraz mieszanoziarnistą choć puszystą i ładną pianę. Zapach jest faktycznie złożony, przypominający miejscami trochę porto, a trochę whisky. Jest tutaj gorzka czekolada, dość wyraźna lukrecja, trochę paloności, karmel oraz rodzynki. Wszystko razem pachnie tak atrakcyjnie, że wątpię, żeby stout był w stanie mieć dużo ładniejszą woń.

Wbrew pozorom, czyli ekstraktowi oraz woltażowi (większemu niż w Guinness Foreign Export) jest to piwo o średniej pełni, niezbyt ciężkie jak na swój styl. Całościowe wrażenie jest wyśmienite. Piwo jest średnio gęste, średnio nasycone, o średnio mocnej paloności. Smak jest przez to nie napastliwy, a oscyluje wokół czekolady, palonego słodu, porto i lukrecji oraz jest doskonale wyważony. Wysoką zawartość alkoholu czuć w postaci efektu grzewczego i lekkiej cierpkości w rejonach gardła, która jednak się świetnie komponuje z kwaskowością palonego słodu. Goryczka jest średnio mocna, a w posmaku czuć głównie czekoladę, wspomaganą alkoholem lukrecję, paloność oraz elementy drewniane, kojarzące się nieco z whisky. Treściwe ale nie przytłaczające, złożone i doskonale wyważone piwo, lepsze od oryginału!

Ocena: 8,5/10
Ridgeway Foreign Export Stout 1267907864132542404

Prześlij komentarz

emo-but-icon

Strona główna item

Popularne wpisy (ostatni miesiąc)