Loading...

Schwelmer Pils – Schwelmer Biermanufaktur – Niemcy

Nadreńsko-westfalski browar Schwelm ma dość ciekawą historię najnowszą. Ufundowany w 1830 roku, w 2000 roku miał zostać zamknięty przez nowe...

Nadreńsko-westfalski browar Schwelm ma dość ciekawą historię najnowszą. Ufundowany w 1830 roku, w 2000 roku miał zostać zamknięty przez nowego właściciela – koncern Veltins. Ponoć wredni koncerniści chcieli zniszczyć świeżo nabyty browar żeby zlikwidować konkurencję, co mi się jednak wydaje mało prawdopodobne, a to ze względu na i tak ogromną konkurencję na niemieckim rynku piwnym (na którym Schwelm zresztą jest daleki od pozycji potentata) oraz dalsze losy browaru. Na takie dictum mieszkańcy Schwelmu i fani miejscowego piwa zaczęli protestować i schwelmska rodzina Lohbeck uratowała browar odkupując go od Veltinsa. No i nie jest mi wiadome czy Państwo Lohbeck nie żałują swojej decyzji, ale podejrzewam, że tak właśnie jest, gdyż w 2009 browar przynosił takie straty, że stał tuż przed ogłoszeniem bankructwa. Jak się ma kondycja finansowa „manufaktury piwnej”, bo takim gustownym sposobem tytułuje się browar na etykiecie, anno Domini 2010, tego nie wiem, ale udało mi się zakupić Schwelmer Pilsa, więc browar najwyraźniej wciąż działa.

Butelka Schwelmera nie zwraca na siebie uwagi, ze średnio atrakcyjną, ale poprawną etykietą oraz wprawdzie krachlą, ale niestety plastikową. Piwo ma zapach lekki, słodowo-chmielowy ze wskazaniem na pierwszą komponentę, z lekką ale wyraźną nutką miodową. Kolor jest pomarańczawo jasnozłoty, natomiast drobno- oraz średniopęcherzykowa piana dość trwała, tworzy widowiskową czapę na wierzchu i prawidłowo oblepia kufel. Nareszcie piwo z porządną pianą! Smak jednakże pianę i tak bije na głowę – jakież to jest dobre piwo! Lekki, świeży aromat przywodzący na myśl najlepsze niepasteryzowane piwa, średnie nasycenie zapewniające orzeźwienie, bardzo wyważone proporcje chmielowo słodowe ze średnio intensywną, ale wyraźną goryczką w posmaku. Czyli jest to klasyczny lager bez wyraźnych dominantów w aromacie, którego chyba w takim kształcie nie da się dużo lepiej uwarzyć. Ewentualne zamknięcie browaru będzie ewidentną stratą, gdyż Schwelmer Pils jest zdecydowanie jednym z najlepszych niemieckich lagerów. Spoglądajmy jednak w przyszłość z nadzieją – a nuż się browar uda uratować.


Ocena: 8,5
Schwelmer Pils 4866813863305267413

Prześlij komentarz

emo-but-icon

Strona główna item

Popularne wpisy (ostatni miesiąc)