Loading...

Tettnanger Keller-Pils – Brauerei Krone Tettnang – Niemcy

Czy istnieje lepsze miejsce dla uwarzenia niemieckiego pilsa niż południowoniemiecki Tettnang, z którego pochodzi słynny chmiel aromatyczny...

Czy istnieje lepsze miejsce dla uwarzenia niemieckiego pilsa niż południowoniemiecki Tettnang, z którego pochodzi słynny chmiel aromatyczny Tettnanger? Położony w Tettnangu minibrowar Krone Tettnang połączony z gospodą postanowił nazwać wszystkie swoje piwa od nazwy miejscowości, a zarazem chmielu. Nie wiem jak to jest z innymi piwami z browaru, szczególnie mętną pszenicą oraz helles, ale do Keller-Pilsa nazwa pasuje jak ulał. Właśnie – niefiltrowanego pilsa czy kellerbiera? Są browary, które mają w asortymencie dwa różne piwa jasne niefiltrowane, kellera i kellerpilsa (np. piwa Weiherer) – wówczas łatwiej o rozróżnienie. Browar Tettnang nie ma w ofercie kellerbiera obok keller-pilsa, który to jednak ma tak fantastycznie chmielowy aromat, że jak najbardziej pod pilsa podpada.

Wygląd piwa co prawda nie zachwyca – słomkowy kolor przypominający witbiera, do tego piana która początkowo wystaje powyżej kufla, nie charakteryzuje się jednak zbytnią trwałością – za to aromat już tak. Faktycznie bowiem, zgodnie z nazwą, pełno jest tutaj trawiastego, nieco ziołowego niemieckiego chmielu. Zbożowy słód tez jest obecny, ale mniej, tworzy jednak udaną podbudowę. Są jeszcze odczuwalne drożdże, ale tym piwem rządzi chmiel – w postaci świeżo skoszonej trawy, ziół oraz delikatnej cytrusowości.

Baza słodowa w smaku jest średnio mocna, więc jednak nieco większa niż w tradycyjnym niemieckim pilsie. Z tego względu smak jest lekko słodkawy, ale przy tym również dość gorzki, jeszcze raz więc chmiel nakreśla swoja dominację. Piwo jest nasycone średnio intensywnie, drobnoperliście, wręcz kremowo, co dodaje mu pijalności. Aksamitnemu odczuciu w ustach towarzyszy błogie uczucie orzeźwienia. Tettnanger Keller-Pils jest przykładem prostego piwa robiącego duże wrażenie.

Ocena: 7,5/10
Tettnanger Keller-Pils 531659383454158449

Prześlij komentarz

emo-but-icon

Strona główna item

Popularne wpisy (ostatni miesiąc)