Loading...

Bolten Ur-Alt – Bolten – Niemcy

Browar Bolten to najstarszy na świecie browar warzący piwa typu altbier. Po raz pierwszy się z nim zetknąłem za sprawą piwa Bolten Alt , kt...


Browar Bolten to najstarszy na świecie browar warzący piwa typu altbier. Po raz pierwszy się z nim zetknąłem za sprawą piwa Bolten Alt, które na mnie nie zrobiło przesadnie pozytywnego wrażenia. Na Bolten Ur-Alt nie zwróciłbym pewnie uwagi, gdyby nie to, że jest to altbier niefiltrowany. A jako że lagery niefiltrowane potrafią być sporo lepsze od swoich filtrowanych wersji, a poza tym browar chwali się używaniem własnego szczepu drożdży, którego w tym piwie można zasmakować, postanowiłem dać Bolten Ur-Altowi szansę. Okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Po otwarciu plastikowej krachli w kuflu wylądowało piwo o zawartości alkoholu 4,9%, mętnym jasnobrązowym kolorze i w miarę puszystej choć niespecjalnie trwałej pianie. Z kufla unosi się zapach słodowy, podszyty lekkim chmielem. Zbożowy, orzechowy i karmelowy. Drożdżowy i lekko kwaśnawy. Coś na kształt lekkiej wędzoności i śladowo tytoń. Faktycznie nietypowy aromat jak na altbiera sprzedawanego komercyjnie. Robi świetne wrażenie.

Umiarkowanie wysycone piwo okazuje się faktycznie dużo lepsze niż regularny altbier z Boltenu. Orzechowy, lekko karmelowy smak słodu dominuje, do czego dochodzą drożdże i lekki aromat tytoniu. Przy tym piwo dysponuje tylko lekką goryczką oraz nieznaczną słodkawością, które są umiejętnie wkomponowane w całość. Posmak zaś to świetny kolaż orzechowo-tabakowy. W tym piwie to zdecydowanie słód gra pierwsze skrzypce, jest on jednak na tyle złóżony aromatycznie i ciekawy, że w żadnym wypadku to nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie. Świetny, nietypowy altbier, jakby był jednak ciut wyżej wysycony, to byłaby nawet ósemka. Super!

Ocena: 7,5
Bolten Ur-Alt 3684679798272748514

Prześlij komentarz

emo-but-icon

Strona główna item

Popularne wpisy (ostatni miesiąc)