Loading...

Bernardusowy piwny ikonoklazm

Święty Bernard to z czysto przyziemnego punktu widzenia jeden z najbardziej imponujących świętych. Przymioty duchowe przymiotami duchowymi, ale jego umiejętności organizatorskie, dalekowzroczny zmysł strategiczny i rozmach z jakim działał same w sobie wzbudzają szacunek. Szacunek wzbudza też w piwnym świecie marka St. Bernardus, według niektórych pozostawiająca w tyle zarówno Rocheforty jak i Westvletereny. Czyżby?

St. Bernardus Extra 4 (alk. 4,8%) to Belgian ale, czyli w wielkim, karygodnym uproszczeniu – owocowy pils. Jasne słody, wyraźne, trawiasto-cytrynkowe nachmielenie i – jako belgijska, owocowa nadbudowa – coś a la brzoskwiniomorelobanan w tle. No i lekki aldehyd oraz mydło. Rześkie, całkiem gorzkie, całkiem niezłe piwo stołowe. (6/10)

St. Bernardus Pater 6 (alk. 6,7%) to dubbel, czyli w wielkim, karygodnym uproszczeniu owocowy, ciemny koźlak. Co my tutaj mamy... karmel, śliwki, wafelki, trochę przejrzałych owoców, ledwo wyczuwalny niuch kawy i ziemi. Stonowane i ułożone piwo, ze smakiem w którym nacisk został położony na ciemne słody. Słodkawe, gorzkawe, grzejące gardło. Spoko. Tylko spoko. (6/10)

St. Bernardus Prior 8 (alk. 8%) oferuje bukiet mocno słodowy (brązowy cukier, karmel, orzechy), owocowy (suszone owoce, figi, nutki winne), a także lekko pikantny. Stonowany w smaku, śladowo słodkawy, z ciemnosłodowym finiszem. Najbardziej uwagę zaprząta ten ostatni, i wraz z ogrzaniem przyjemnie... grzeje. Dobre, choć brakuje mi w nim większej głębi. (6,5/10)

St. Bernardus Abt 12 (alk. 10%) pozostał więc na placu boju żeby mnie zaorać. Byłem sceptyczny, tymczasem... Wino, dużo czerwonego wina. Jabłka, dużo dojrzałych, czerwonych jabłek. Rodzynki. Wiśnie. Karmel. Nawet trochę nut przypominających sherry. Bogate i ułożone piwo. Nieco cierpkie od alkoholu, a jednak eleganckie. Finisz rozgrzewa i pozostawia po sobie nutkę wiśni. No, to jest już inna liga. Znaczy się, bardzo smaczne. Tylko? No, jak na renomę to niech będzie że „tylko”. (7/10)

Jak więc widzicie jestem ostry nie tylko w ocenianiu piw polskich. „I’m not racist, I hate everyone.”

recenzje 2802643100337057040

Prześlij komentarz

emo-but-icon

Strona główna item

Popularne wpisy (ostatni miesiąc)