Loading...

Sześciopak polskiego craftu 24

Cóż my tutaj mamy. Podwójny debiut Dukli na blogu, podwójny Kraftwerk, a na dokładkę Jan Olbracht oraz Piwoteka.

Piękna Nieznajoma (ekstr. 12,5%, alk. 5,2%), pierwsze piwo podkarpackiej Dukli na blogu, wita zmysły brzoskwinią w zalewie, delikatną marakują, wtrętem miodowym i chuchnięciem drożdży. Przy średniej pełni piwo jest rześkie, finiszując średnio mocną, trawiastą goryczką. W posmaku ponownie pojawiają się drożdże. Piwo jest miękkie i pijalne, ale jest w nim sporo do dopracowania. Drożdże przeszkadzają, a bukiet nieco muli. Ale jest całkiem w porządku mimo to. (6/10)

Znacznie lepiej wypadł cream stout Mała Czarna. Mocno podkreślona, popiołowa paloność jest w nim sparowana ze świeżo zaparzoną kawą i akcentami wanilii oraz kory drzewnej. Piwo jest lekko słodkie oraz przyjemnie gładkie i kremowe, za sprawą czego kwasek od palonego ziarna jest w nim bardzo subtelny. Świetny wywar, tą drogą radziłbym iść. (7,5/10)

Piwoteka od jakiegoś czasu próbuje ugruntować swoje miejsce na rynku wrzucając do swoich piw mniej typowe składniki. Lili Fontelli (ekstr. 12%, alk. 4,5%) to hefeweizen z dodatkiem różnych kwiatków. Nie będe ściemniał że wiem jak poszczególne z nich pachną, a jedynego mi znanego (róży) nie wyczułem. Piwo dysponuje jednak nutą kwiatowego bukietu, wyraźną choć nie dominującą. Poza tym mamy tutaj ciasto drożdżowe, toffi, delikatne siano i subtelnego orzecha. Nut typowych dla weizena nie wychwyciłem, za to piwo jest podobne do litewskich wiejskich niefiltrów. Jego rustykalność sytuuje go również w pobliżu kormoranowego Rosanke, od którego odróżnia go jednak mniejsza treściwość i mniej spójna kompozycja. Może być, ale bez szału. (5,5/10)

Thompson (ekstr. 15%, alk. 6,2%) to pierwsze od jakiegoś czasu piwo Kraftwerku, w którym nie wylądował mający odróżniać piwo od konkurencji składnik. Typowa amerykańska receptura nowofalowa, stąd z początku czuć cytrusy, mango oraz żywicę. Byłoby na wskroś klasycznie, gdyby nie tak niemrawo. Nachmielenie na aromat i smak pozostawia pod tym względem wiele do życzenia, co zostaje wykorzystane przez panoszącą się odsłodową landrynkowość. W smaku słodkie a zarazem pikantne, z niezbyt mocną, a za to nieprzyjemnie suchą goryczką. Moim zdaniem piwu brakuje balansu. Za dużo słodyczy jak na umiarkowany ciężar, no i z dużo suchoty. Mało zintegrowane. (5/10)

Oberschlesien (ekstr. 13%, alk. 5,2%) to jedno z wielu już obecnych na rynku polskich piw reklamujących konkretny zespół. W tym wypadku powstało we współpracy ze śląską wersją Rammschweina. Jest to stout owsiany z dodatkiem laktozy, choć tę ostatnią dosypano bardzo oszczędnie, wskutek czego piwo w zasadzie nie jest słodkie, a i lekki kwasek od palonego ziarna jest w nim obecny. Poza tym można wyczuć zboże, karmel, wafelki czekoladowe oraz mineralne naleciałości. No i ogółem piwo jest lekko gładkie oraz bardzo łagodne. W moim odczuciu brakuje mu intensywności, ale jest całkiem całkiem. (6/10)

Piotrek z Bagien American IPA zbiera dotychczas wysokie noty. Seria z Piotrkiem jest okazją dla Jana Olbrachta dotarcia do rezerwuaru receptur udanych piw domowych i wykorzystania ich komercyjnie. Uwarzone razem z Josefikiem piwo ma wyczuwalnie karmelową bazę słodową, moment przejściowy tworzą słodko-tropikalne nuty z rejonów mango, a kontrapunktem jest silna, ostra iglakowość chmielowa. Piwo jest bardzo miękkie i gładkie, z balansem między wyraźną słodyczą (może jednak odrobinkę zbyt wyraźną) a wytrawną, grejpfrutową goryczką. Jest to obecnie jedna z najlepszych krajowych ajp na rynku. Naprawdę świetne piwo. Decyzja podjęcia współpracy z piwowarami domowymi to dla Olbrachta strzał w dziesiątkę. (7,5/10)

Dwa piwa z zestawu bym powtórzył, czyli nihil novi. Z drugiej strony, Mała Czarna oraz Piotrek z Bagien AIPA to jak na polski rynek dwa wyjątkowo udane piwa. Kraftwerk dostaje lekkiej zadyszki, zaś Piwoteka nadal mnie do siebie mimo oryginalnych pomysłów nie potrafi do końca przekonać.

recenzje 6980727658619151198

Prześlij komentarz

emo-but-icon

Strona główna item

Popularne wpisy (ostatni miesiąc)